A méhpempő a természetben található termékek 

legmisztikusabb, legkevésbé kihasznált és 

legsokoldalúbban használható gyógyhatású szere.

Egy életelixír, a fiatalság és a hosszú élet forrása.


A méhpempő mindig is csodaszernek számított az emberiség történetében, de kicsiny mennyisége miatt jóformán csak a királyok jutottak hozzá. A fáraók korában az aranynál is drágábban adták. Az angol királyi családban nagy hagyománya van a méhpempő fogyasztásnak, ezért egészségesek és hosszú életűek a család tagjai. Méhpempő (Royal Jelly - "Királyi zselé") – az egyik leglenyűgözőbb termés, amit a méhek adnak. Tapasztalatok szerint felfrissíti, valósággal új életre kelti a testet. Egészséget károsító mellékhatása nincs, korra és nemre való tekintet nélkül bárki fogyaszthatja.

Tudósok bizonyos titkos eljárással elérték azt, hogy a méheket becsapva azok több méhkirálynőnek is hordanak méhpempőt, így napjainkban nagyobb mennyiség előállítására nyílt lehetőség. 


A méhpempő a méhek garatmirigyében termelődő fehéres, tejszerű, sárgás színű, savanykás, szúrós illatú anyag, mely megfelelő tárolási körülmények nélkül megbarnul, és hamar elveszíti bioaktív hatását. Sokáig a különböző tartósító eljárások sem tudták megőrizni a méhpempő biológiai aktivitását. A legmodernebb technikával (liofilizálással) tartósított méhpempő akár két évig is megőrzi bioaktív tulajdonságait.

 

                                                                            

 



           A MÉHPEMPŐ ÖSSZETÉTELE

A Méhpempő az egyetlen olyan természetes anyag, amely több mint 150 biológiailag aktív összetevőt tartalmaz. 

 

A Méhpempő a legtökéletesebb MULTIVITAMIN forrás!

A vitaminok az élet számára elmaradhatatlanul szükséges anyagok. Hiányuk fejlődési és anyagcserezavarokat okoz.

A Méhpempő majdnem minden vitamint tartalmaz, de mégsem a vitaminok a fő hatóanyagai. 

Biokémiai szempontból nagyon összetett természetes anyag. Megtalálható benne a teljes
B- vitamin komplex (thiamin, riboflavin, nikotinsav, biotin, inozit, folsav, pridoxin, kobalamin, pantoténsav), - tiamin (B1), mely létfontosságú szerepet tölt be az idegrendszer, az izmok és a szív normális működésében.  Riboflavin (B2), mely jelentős a méregtelenítésben. Nikotinsav (B3), illetve piridoxin (B6), mely vitamin hiányában, idegesség, álmatlanság, izomgyengeség alakulhat ki. Inozitolt, mely kiváló nyugtató hatású, megszabadít a szorongástól, feszültségtől.  Biotin  (B7) bőrbetegségeknél jelentős szerepet tölt be. Folsavat (B9), terhesség korai szakaszában a fejlődő embrió gerincvelőcsövet lezáró folyamatában létfontosságú. Kobalaminok (B12) az egész szervezetre kiterjedő erősítő, roboráló hatása van. Illetve a méhek és az ember fejlődésében igen jelentős pantoténsav (B5). Továbbiakban C-vitamint A- és D-vitamint E-vitamint állapítottak meg a Méhpempőben.  Nemrég fedezték fel K-vitamin, illetve P vitamin tartalmát.


A Méhpempő magas arányban tartalmaz gamma-globulint, mely serkenti az immunrendszert, így a szervezet hatékonyabban veszi fel a harcot a fertőzésekkel szemben. Tartalmaz még különböző nyomelemeket (vas, réz, cink, fluor, jód, króm, szelén, mangán, nikkel, kobalt), illetve természetes állapotban számos ásványi anyagot, (nátrium, kálium, kalcium, magnézium, foszfor, szilícium és kén). Utóbbiak alapvető szerepet játszanak szervezetünk működésében, ugyanis számos olyan reakcióért felelősek, amelyek az anyagcserét irányítják. Végül néhány olyan összetevő, amely csak egészen kis mennyiségben található meg a Méhpempőben, de így is rendkívül fontosak, ezek az antibakteriális és antibiotikus összetevők, gombaölő anyagok, pro-hormonok és a szervezet növekedéséért felelős anyagok. Legfontosabb cukortartalma a fruktóz és a glükóz, melyeket a sejtjeink közvetlenül használnak fel mint energiát, inzulin használata nélkül. Telített zsírsavakat tartalmaz, amelyek a helyes szervi folyamatokhoz elengedhetetlenek.
Fontos zsírsavakat: (
mirisztint, palmitint, sztearint) tartalmaz. Összetevő anyagai közül a legjobban áttanulmányozott anyagokat a zsírok képviselik, mi­vel biológiai jelentőségük igen számottevő antibakteriális, és az egysejtű lények elleni hatás, rákbeteg­ség elleni védekezés stb. Feltételezték, hogy e frakció a méhekre és az emberekre gyakorolt hatá­sának hordozója. A kutatók megál­lapították, hogy a Méhpempő zsírtartalmában a sa­vak vannak túlsúlyban (80-90 %), a  fenolok  4-10 %, cukrok és sterolok 3-4 %, foszfolipidek 0,8-3 %, a viaszok 5-6 % és a semleges jellegű zsírok 6-7 % tesznek ki.  Közülük néhány fehérjékkel és cukrokkal össze­tett állapotban fordul elő.

A Méhpempő egyik legjelentősebb összetevője az
acetilkolin nevű idegi ingerületátvivő anyagnak, valamint a 10-HDA savnak (antibakteriális, gombaölő és vírusölő hatóanyag), amely erősíti a szervezet védekezőképességét a betegségek ellen, és segíti a szabad gyökök eltávolítását.
Az
acetilkolin (INN: acetylcholine), röviden ACh (CH3COOCH2CH2N+(CH3)3) az elsőként felfedezett neurotranszmitter molekula,  mind a perifériás, mind a központi idegrendszerben ingerületátvivő anyagként működik,  a hippokampusz (előagy) új emléknyomok képződéséért felelős területén. Az előagy acetilkolin termelő sejtjei, ha alul működnek, kialakul az Alzheimer-kór. Minél kevesebb az acetilkolin termelés annál súlyosabb az emlékezetvesztés. Az acetilkolinnak számos agyi funkcióban van szerepe. Megállapították, hogy a méh agyszö­vetei 1 óra alatt 5 mg acetilkolint szintetizáltak. Acetilkolinnal végzett kísérletek azt bizonyítják, hogy a méhpempő 1000-szer annyi ace­tilkolint tartalmaz, mint a méz. Az acetilkolin hatása a Méhpempő öregedésével csökken, de összefüggés­ben van savtartalmával és hőfokával is. Meghatározó szereplője a gonadotrop hormon, melynek feladata a petefészek stimulálásával az ösztrogén, a női hormon termelésének elősegítése. Illetve a parotin hormon, amely serkenti a sejtek anyagcseréjét a szervezetben, ezáltal az egész test megújulását szabályozza.


Az alkotó elemek egymás hatását erősítik.

                                                                                 



A méhpempő összetételének fennmaradó kis hányadát a mai napig sem sikerült beazonosítani, 
melyet
mágikus adaléknak tekintenek, ez különbözteti meg a méhpempőt minden más kiegészítő tápanyagtól. 
Sokan úgy találják, hogy a méhpempő energiát ad nekik és növeli állóképességüket. A méhpempő állítólag az egészségi panaszok végtelennek tűnő során segített már; a különféle allergiáktól, a torokgyulladástól, a szorongástól és az ízületi gyulladástól kezdve a kopaszságon, a fejfájáson, a herpeszen, cukorbajon, a daganaton és az impotencián át egészen a meddőség megszüntetésével a fogantatásig. 

A méhpempő szedésekor első lépésben
intenzív méregtelenítési folyamat indul be.

A méregtelenítésről kevesen tudják, hogy kellemetlen érzésekkel jár együtt. Tompa fejfájás, kellemetlen közérzet, levertség, aluszékonyság, fájdalom a legváratlanabb időben és szokatlan testrészeken mind a tisztulási folyamat elkerülhetetlen kellemetlen velejárója. A szervezet önmaga is tisztul időnként, egy-egy szerv vagy testrész méregtelenítése önmagától is beindul. Az ilyen spontán méregtelenítésnél mondják az emberek, hogy "érzékeny vagyok a frontátvonulásra-időjárásra”, „az időváltozástól fáj a fejem". A természetes tisztulás időtartama nagyon hosszú, hetekig-hónapokig is eltarthat. Ezzel szemben méhpempő a tapasztalatok szerint a szedés után néhány napos intenzív tisztulási periódust indít el. Ezen idő alatt az egyén közérzete romlik, fejfájás, egyéb fájdalmak ("vándorfájás") előállhat. Ekkor lehetőleg ne hagyjuk abba a szedést, mert a kellemetlen periódus legtöbb esetben csak néhány napig tart, és azután gyors, markáns javulás következik be. Ritkán előfordul, hogy a pempő fogyasztása a kezdeti időszakban enyhe hasmenést okoz, ami a tisztulási folyamat természetes velejárója, nem kóros és elmúlik. Ez a hasmenés eltér a fertőzéses betegségektől: nem fájdalmas, nem okoz jelentős vízveszteséget.





                                                                                        



Tudományos munka

Townsend és Lucas 1940-ben először izo­lálták a Méhpempő 10-Hydroxy-2-Decenoic Acid (10-HDA) tartalmát, később Butenandt és Rembold meg­állapították szerkezeti felépítését. 1959-ben Ca1ow és társai a rágótövi mirigy (mandibuláris) váladékának és az előbb emlí­tett sav röntgen difrakciója útján jöttek rá, hogy ez a sav a rágótövi mirigy terméke. Brown és társai C14 radioaktív izotóp segítségével, amelyet a méheknek szirup formájában adagolt, megállapítot­ták, hogy a méhek a leírt savat az adagolt kivonatból (szubsztrátumból) termelik. A Méhpempőben fokozatosan további savakat és azokhoz hasonló anyagokat tártak fel. Brown és Freure megtalálta benne a Sebacinsavat, és a 2-decén-dikarbon savat, Weaver és Law pedig e sav további két formáját. Brown és Fe1auer kivonta a 9-OH-2-decénsavat, parahidroxi-benzoe savat és a 10-HDA savat. A 10-Hydroxy-Decenoic savval hasonló szerkezeti felépí­tésű és genetikailag rokon a 9-CO-2-decénsav, ame­lyet Weaver és Law, később Brown és Felauer különítettek el. Painné és munka­társai még szuberinsavat, pimelinsavat, adipsavat bontottak le a pempőből. Ezek a kutatók a Méhpempőből még a 24-metilén-kolesterolt is elkülönítették.

 

A méhészek figyelmét munkájuk során nem ke­rülhette el az a különbség, amely az anya és a mun­kásméh között észlelhető. Van ugyan a fejlődésnek egy nagyon rövid szakasza, amikor nem lehet különbséget tenni, ez pedig a megter­mékenyített pete kezdeti fejlődésének időszaka. Ez a szakasz bizonyítja azt a tényt, hogy az anyaméhek is, ugyanazon eséllyel indulnak, mint a munkásméhek. Innen viszont fokozatosan nőnek az eltérések. A megtermékenyített petéből anya vagy munkásméh fejlődik.

 

Az anya kifejlődéséhez 14-16 napra, míg a munkásméhekéhez 21 napra van szükség A munkásálca a kikelés pillana­tától a sejt befedéséig súlyának kb. 1400-szeresével gyarapodik, ugyanazon idő alatt az álca, amelyből anya fejlődik, kikelési súlyának 2700-szorosát éri el. A munkásméh (dolgozó) rövid életű, nyáron kb. 4-6 hét, ezzel szemben az anya 5-7 évet is elél. A munkásméh szembetűnően kisebb az anyánál, külseje lényegesen egyszerűbb. Az anya nagyobb, fő­leg potroha fejlettebb, hosszabb, színezete is szembe­tűnőbb. A leglényegesebb különbség mégis az, hogy egyedül csak az anya képes meg­termékenyített petéket lerakni, s így a fajfenntartás­ról gondoskodni. A legnagyobb teljesítmény (májustól- júliusig) 2500 pete naponta. Ennek nagyságát legjobban úgy érzékeltethetjük, ha a lerakott peték súlyát az anya testsúlyához viszonyítjuk (anya testsúlya kb. 1500 pete súlyának felel meg).


 

 
 
 

A méhpempő tárolása


Fontos volt megoldani a Méhpempő elraktározásá­nak és tartósításának kérdését. Természetes állapotban rendkívül érzékeny anyag, ezért  nagy gondossággal kezeljük, hogy értékéből ne veszítsen. Méhpempőt csak egy bizonyos meghatározott időben termelhetünk (májustól augusztus végéig). A pempő helyes elraktározásának és kon­zerválásának megoldása  sok tudományos kutató­munkát igényelt.

Ha a Méhpempőt helyesen akarjuk elraktározni, ismernünk kell azokat a hatásokat, ame­lyek a pempőre károsak.

Ilyen a fény,  a hő,  a nedvesség, a levegő,  a fémtár­gyakkal való érintkezés és a  szennyeződés.

Fény 

Elraktározáskor éppúgy óvjuk az erős fénytől, napfénytől, mint a kitermelés közben. 


A hőmérséklet

A Méhpempőre a magas hőmérséklet is ártalmas. A legfontosabb a +5 C° alatti hőmérséklet. 

Azonban a kísérletek azt bizonyítják, hogy a 0 C° körüli hőfok felel meg a legjob­ban tárolására. 

Magas hőfokon aránylag gyorsan veszít biológiai értékéből és fontos alkotó elemeiből. 

Hosszú távon a legtovább, friss állapotban mélyfagyasztva  -20 C° fok körüli, illetve alatti hőmérsékleten tároljuk.


Nedvesség

A másik nagy veszélyt a Méhpempőre a nedves környezet jelenti, mely kedvező a penész és a csírák elterjedéséhez. 


Levegő hatása

A levegő hosszabb ideig tartó érintkezésével a friss  méhpempőben már szobahőmérsékleten enzimatikus hidrolízis megy végbe. 

Ezen káros hatást a Méhpempő légmentes elzá­rásával és alacsony hőfokon való raktározásával előzzük meg.

Fémtárgyakkal való érintkezés 

A fémekkel való érintkezés, hatás­sal van a Méhpempőre. A fémek általában, mint katali­zátorok hatnak a pempőre, 

vagyis a vegyi folyamato­kat meggyorsítják. Ezért nem alkalmazunk raktározására éppúgy, 

mint a kiszedésére sem fémből készült eszközöket. 

A fa, vagy műanyagból készült tárgyak a legmegfelelőbbek!

Szennyeződés 

A tiszta méhpempőre károsan hat a szennyeződés is. Ezért szigorúan tartsuk be a személyi hi­giénia és a környezet tisztaságával szemben támasz­tott követelményeket. Nagyon fon­tos a tárolóedény, a kanál,  illetve kezünk tisztasága is. Természetesen mellőzzük a dohányzást.

 

Tartósítás

A pempőt mielőbb konzerválni kell, legkésőbb azonban a kiszedéstől számított 3 óra elteltéig. 

A pempő konzerválásának többféle módja ismeretes. A legelterjedtebbeket ismertetjük:

Tárolása hűtőszekrényben

Amint ismeretes a Méhpempő huzamos ideig (24-48 órán túl!) szobahőmérsékleten tartva hidralizálódik, 

tehát tönkremegy, elveszti ha­tását.Elraktározására legmegfelelőbb hőmérséklet 0°-tól +5 C°- ig. 

konzerválás mézben

A Méhpempő tartósításának egyszerű és megfelelő módja a mézben való elhelyezés, főleg akkor, ha kisebb mennyiséget tárolunk. A méz régi időktől fogva ismert tartósító anyag. Méhpempő tárolására, a már kristályos formája a legalkalmasabb. Ha pempőt friss mézbe keverünk, idővel annak felszínére kerül (kisebb fajsúlya miatt) ott pedig habréteget képez, így leve­gővel kerül érintkezésbe és fennáll az oxigén káros hatásának veszélye. Ezért, ha van rá mód a Méhpempő konzerválását kristá­lyos mézzel végezzük. További előnye, hogy az elkevert pempőt egyenletesen elosztva tartja, nem engedi annak utólagos kiválását, így, ha megfelelően van elkeverve, egyenletes adagolást biztosít 

Liofilizálás 

A gyógyszeripar is a Méhpempőt liofilizálással kon­zerválja. A liofilizálás mély-fagyasztott állapotban törté­nő kiszárítás. 

Az eljárással kapcsolatban, a külföldi szakirodalomban élénk vita folyt. 

A liofilizálást ellenzők állítása nem fedi a valósá­got és nincs kellően alátámasztva. 

A Slovakofarma kísérletei alapján megállapították, hogy a liofilizált Méhpempő anyaga 

a liofilizáció idejétől eltelt 3 év múlva sem változik meg.


 

 

 


 

Sokan teszik fel azt a kérdést, hogy miért penészes a méhpempő?

A válasz nagyon egyszerű: Azért mert megromlott! Jótékony hatásait elvesztette. A Méhpempő gomba-, és baktériumölő tulajdonsággal is rendelkezik. A penészgomba megjelenésével, ezen jótékony hatásokat a Méhpempő már elvesztette. A penészes pempőt semmiképpen ne fogyassza (még a penészes rész eltávolítasa után sem), mert a penész jelenléte, számos egészségre ártalmas baktérium jelenlétére utal! (Az aflatoxin egy penészgombák által termelt méreg, amely károsítja a májat, gátolja az immunrendszer működését, és nagy mennyiségben daganatos megbetegedést okoz.) A penészgomba megjelenése, utal a helytelen tárolás körülményeire, mint a befőttek esetében a tartósan levegővel érintkező, nem megfelelően záródó tető esetén is, könnyen megjelenik a penészgomba.

A magas nem megfelelő hőfokon (5°C fok felett) történő huzamos ideig (24-48 órán túl!) történő tárolás, tovább segíti a romlási folyamatok megindulását, hatóanyagainak elvesztését. Tehát nem győzzük hangsúlyozni a megfelelő tárolási körülmények fontosságát, melyeket a légmentesen zárt tetővel, fénymentes sötét környezettel (pl. hűtőszekrény, csomagolási doboz) megfelelő 5°C fok alatti hőmérséklettel tudjuk biztosítani. A szakszerűen tárolt Méhpempő a gyártástól számított max. 12 hónapig képes megőrizni jótékony hatásait, melyek a szavatossági idő lejárta felé közeledve fokozatosan csökkennek, ezért is fontos a gondosan tárolt, lehető legrövidebb tárolási idejű Méhpempő beszerzése. Ez azonan elég körülményes és az átlag vásárló szempontjából ellenőrízhetetlen folyamat.


Mindezáltal nem győzzük hangsúlyozni, hogy a legmegbízhatóbb és a leghatékonyabb megoldás 

a Liofilizált Méhpempő beszerzése!

 

 

                                                                                                

 

 

Miben segíthet a Méhpempő

  • kezdődő rákosodás kezelése. Tartós fogyasztása elősegíti a szövettani elváltozások gyógyulását.

  • A méhpempő általános erősítő hatású.

  • A szív és keringési panaszokra, gyomor és bélbántalmakra igen jó hatású.

  • A változáson túljutott nőknél fél-egy évig a normál havi ciklust visszaállíthatja.

  • Azoknál a kismamáknál, akiknek nincsen elegendő tejük, fokozza a tejképződést.

  • A méhpempő eredményesen csökkenti a hormonhiánnyal összefüggő panaszokat, jó közérzetet, életkedvet ad.

  • Az idősödő szervezetben feloldja a fáradtságérzetet, gátolja az idõ elõtti szellemi kimerülést.

  • Fokozza a vérképzõ szervek mûködését, erõsíti az idegrendszert.

  • Jó szer étvágytalanság, anyagcserezavarok, öregkori gyengeség ellen, súlyosabb betegségekbõl lábadozóknak, fõleg fertõzõ, magas lázzal járó betegségek után.

  • A méhpempő kihat a hasnyálmirigyben található és az inzulin termelésért felelős Langerhans-szigetek felépülésére, megszünteti a cukorbetegséggel járó testi és lelki kimerültséget.

  • Sok esetben a méhpempő jó hatása kimutatható a beteg és gyenge gyermekeknél. Különösen nagy hatása van azoknál a gyerekeknél, akik hipotrofiában (valamelyik szerv fejletlensége) szenvednek, még olyan esetekben is, ahol a klasszikus terápia sem segített. A pempő 7 napi fogyasztása után már látható volt a testsúly növekedése, az általános állapot javulása, étvágy- és alvásproblémák megszűnése, turger szövet, a bőr rugalmassága és a bőr alatti szövet növekedése (Lebedova 1959, Rosal 1960). A koraszülött gyermekeknél a pempő használata gyorsabb fejlődéshez vezet, mert a pempő erősíti és szabályozza az immunrendszert (Dmitrijeva 1994.)

  • Felhasználják a meddőségasztmapajzsmirigy-rendellenességgyomorfekély gyógyításában.

  • A méhpempő elősegíti a növekedést és a fejlődést, de lassítja az öregedést. Az anyatej erejével bír. A méhkolóniákban alapvető szerepe, hogy elősegítse az anyaméh termékenységét és megnövelje élettartamát. A méhpempő elősegíti a fiatal szervezet normális fejlődését, a felnőtt szervezetet pedig biológiailag erősíti, sejtjeit megújítja.

  • A méhpempő erősíti az immunrendszert és fokozza a fertőzésekkel szembeni ellenállóképességet. A méhpempőben lévő bioaktív anyagok erőteljesen ösztönzik az antitestek és a fehérvérsejtek képződését. A méhpempőben lévő természetes antibiotikumok semlegesítik vagy elpusztítják a leggyakoribb fertőzéseket, gyulladásokat okozó baktériumokat és vírusokat.

  • A méhpempő kedvezően hat az ideg- és érrendszerre, javítja a vérkeringést, ezáltal a vérellátást. Csökkenti az idegsejtek elhalásátnormalizálja a vérnyomástlassítja az érelmeszesedést (szklerózis), megakadályozza az értágulástcsökkenti a szívinfarktus kockázatát.

  • A méhpempő serkenti a belső elválasztású mirigyek működését, megszünteti, enyhíti számos betegség és rendellenesség okát.

  • Pozitív hatással van a férfiak és a nők szexuális teljesítményére, növeli a potenciát.

  • A hormonháztartás normalizálásával jelentősen enyhíti a változó korban lévő nők és férfiak tüneteit.

  • Normalizálja a mellékvesék működését és az adrenalin-kiválasztást. Hatással van a szimpatikus és a paraszimpatikus idegrendszer működésére és megnöveli a stresszel szembeni ellenállóképességet.

  • A méhpempő rendszeres fogyasztása kiegyensúlyozza a szervezet anyagcseréjét.

  • Bioaktív hatása fokozza a termékenységet, a fogantatáshoz és a magzat fejlődéséhez szükséges legteljesebb táplálék, amelyet a természet állított össze. Stimulálja a peteérést, serkenti a tejelválasztást. Kiválóan alkalmas lehet a koraszülés és a terhességi anémia (vérszegénység) megelőzésére.

  • A méhpempő szabályozza valamennyi vitális szerv és szövet működését, felgyorsítja a gyógyulási folyamatokat(szív-, máj-, vese-, hólyagbetegségek, asztma, bronchitis, bőr- és nyálkahártya, fogszuvasodás, szürke hályog). A méhpempő hatóanyagai egyaránt eljutnak a fogágy, a halló- és látóközpont, a légzőszervek, a máj, vese, szív, hasnyálmirigy, izom és csontrendszer szöveteibe is.

  • A méhpempő enyhíti az ízületi fájdalmakat, kihat a gerincoszlop mozgékonyságára, enyhíti a kopás tüneteit.

  • A méhpempő erősíti az idegrendszert, javít a testi, lelki kedélyállapoton. Már néhány pohár Jobb közérzet, frissesség, erőnléti állapot javulása, kedélyállapot javulása, megszűnik az álmatlanság, javul a koncentrációs képesség, az emlékezőtehetség.

  • A méhpempő felgyorsítja a szervezet méregtelenítését, mivel a májba kész, biológiailag aktív anyagokat, főleg enzimeket juttat. A méhpempő legalább 40 százalékkal gyorsítja a szervezetben található káros anyagok kiürülését (pl.: nikotin, alkohol, stb.). Az immunrendszer erősítésével és a vérkép helyreállításával ösztönzi a sugárkárosult szervek regenerálódását és visszaadja a szervezet vitalitását.